Práce ve výškách:

Ishiko - fotogalerie

akita

více fotografií ...

Historie plemena Akita Inu :

historie Akita Inu

Akita inu je velký pes imponující svým elegantním zjevem a velkým sebevědomím. Je to nejdéle cíleně chované plemeno psů v historii. Od roku 1931 patří mezi zákonem chráněné živočichy jako kulturní a přírodní památka Japonska.

Historie Akita Inu ...

 

Získané výstavní tituly:

Junior šampión ČR, Junior šampión VDH Deutschland, junior šampión KCHMPP

více informací ...

Vybrané výstavní ocenění :

BOB, CACIB, Res.CACIB, CAJC, CAC, V1, V2, World dog show 2009 - V3,

více informací ...

 

Spřátelené webové stránky :

arrow ubytování České Švýcarsko - Tisá
arrow horolezecká výstroj
arrow školení a servis pro výškové práce
arrow horolezecká škola

 

Ikona našich webových stránek ke stažení :

banner 88x31

akita

Zdrojový kód k vložení najdete pod záložkou kontakt.


Dezign 2008
Validate XHTML 1.0 Strict
and Css

 

Akita Inu - historie plemene

Akita Inu nebo také Akita-Inu, či Akita-Ken podle prefektury Akita na severu ostrova Honšů, odkud toto plemeno zřejmě pochází. Druhá část jména „Inu", stejně jako „Ken" znamená v japonštině „pes".

 

Původ a historie

Plemeno Akita Inu je jedním z vůbec nejstarších psích plemen. Kosterní nálezy ukazují, že jeho menší předchůdci zde byli již před 5 tisíci lety. Původně byli používáni jako lovečtí psi. Byli schopni zadržet medvěda, stejně jako vysokou, ale pomáhali i rybářům nahánět ryby do sítí. S postupem času ale v Japonsku ubývalo zvěře a Akita Inu začal být chován samuraji, bohatými feudálními rodinami a císařským dvorem, a byla mu prokazována značná úcta. Jeho postavení bylo natolik výsostné, že poddaní ho nesměli vlastnit. Každý pes pak měl obojek takové barvy, která příslušela společenské vrstvě jeho majitele, přičemž císařův pes měl obojek zlatý. Byli jim přidělováni osobní ošetřovatelé a dokonce byly vydávány zvláštní zákony a nařízení, které určovali jak se k psovi chovat a jak s ním mluvit. V roce 1931 bylo plemeno císařem prohlášeno za japonské kulturní dědictví a jejich chov je podporován státem. Dodnes je akita inu chápána jako japonský národní poklad. Akita je považována za symbol zdraví a blaha. Onemocní-li nějaký člověk, posílají mu jeho příbuzní a přátelé hliněné figurky akit, zvané Inukariko, s přáním brzkého uzdravení.

  japanese_akita

Plemeno zažilo i zlé časy a téměř vymizelo, když byli psi používáni pro zápasy a v zájmu co největší výkonnosti kříženi s jinými plemeny, zejména mastify. Další těžké období nastalo za druhé světové války, ale po ní byl prolomen zákaz exportu a spoustu psů si američtí vojáci přivezli sebou domů. Tak začal chov v Americe, kde byl v roce 1956 založen první klub chovatelů.

japanese_breed

Povaha a charakter

Akita inu je velký pes imponující svým elegantním zjevem a velkým sebevědomím, povahou je mimořádně věrný pes.

V prostorách nádraží Shibuya v milionovém Tokiu stojí bronzový pomník akity inu Hachiko, který se narodil v roce 1923. Jeho majitelem byl profesor Dr. Ueno z tokijské university. Každý večer se Hachiko vydával na naproti svému pánovi, který jezdíval domů v 18 hodin. V květnu 1925 profesor zemřel na svém pracovišti. Hachiko čekal marně na svého pána celou noc. Poté následujících devět let se denně vracel v šest hodin na nádraží a čekal na návrat svého pána. Zemřel v roce 1934. Dnes jeho socha symbolizuje věrnost… Příběh o Hachikovi se vryl do paměti mnoha lidí nejen z Japonska.

Pro expedici k jižnímu polu v roce 1957 vzali s sebou japonští polárníci 20 akit pro tažení saní. Expedice byla přerušena kvůli nepříznivým podmínkám, veškerá výbava včetně psů byla ponechána na místě. Pobouření milovníků zvířat bylo obrovské. O tři roky později se mělo v expedici pokračovat, ve starém táboře našli badatelé 12 psů ze zanechaných 20 při nejlepším zdraví. Patrně se museli živit lovem, či požíráním mršin vyplavených mořem, které leželo více než 100km od tábořiště. Psi se na původní místo vraceli, doufali, že je páni najdou a dočkali se...Císař Hirohito dal podnět k tomu, aby byl na památku těchto psů vztyčen v Tokiu pomník. Dvanáct akit v životní velikosti z bronzu má do budoucna připomínat neobvyklou statečnost a věrnost národního plemene.

Jsou to příjemní a milí psi, kteří se velmi dobře hodí k dětem. Jsou velmi inteligentní, ale někdy trochu svéhlaví a příkaz vykonají až když se jim zachce. Měl by si je proto pořizovat již zkušený chovatel. Samci jsou někdy příliš dominantní vůči jiným psům, což se dá minimalizovat brzkou socializací štěněte. Akita Inu se velmi dobře a rychle učí a proto se často využívá při canisterapii, a to i u nás. Akita se osvědčila i jako služební pes policistů a vojáků.

akita_typy

začátek stránky / úvodní strana / Tisk